فاکتور رسمی

فاکتور رسمی مورد تایید دارایی

فاکتور رسمی (فاکتور مالیاتی یا فاکتور دارایی) براساس قوانین وزارت امور اقتصاد و دارایی تنظیم می‌شود. مؤدیان مکلف‌اند به ترتیبی که سازمان امور مالیاتی کشور تعیین می‌کند نسبت به ارائه اطلاعات درخواستی سازمان مذکور و صدور صورتحساب اقدام نمایند.
فاکتور چیست؟ فاکتور، سندی تجاری است که توسط فروشنده برای خریدار صادر شده و محصولات، مقادیر و قیمت‌های توافق‌شده برای محصولات و خدمات را ثابت می‌کند. از دید فروشنده این یک فاکتور فروش است و از دید خریدار، یک فاکتور خرید.
پپش فاکتور چیست؟ پیش فاکتور عبارت است از سیاهه خریدی که فروشنده به عنوان پیشنهاد فروش یا تعین ارزش کالا و خدمات و شرایط فروش، با تعین مدت اعتبار به درخواست خریدار و به نام وی صادر می‌کند.

مشخصات فاکتور مورد تایید دارایی

  1. قوانین: طبق قوانین وزارت اقتصاد و دارایی تنظیم شده باشد.
  2. کد اقتصادی: کد اقتصادی دوازده رقمی و معتبر داشته باشد.
  3. شماره ثبت: شماره ثبت شرکت حتما در فاکتور قید شده باشد.
  4. ثبت مشخصات: مشخصات خریدار و فروشنده قید شده باشد.
  5. شرح معامله: شرح کالا و خدمات مورد معالمه ثبت شده باشد.
  6. تعداد و قیمت: تعداد و قیمت دقیق کالا و خدمات ذکر شده باشد.
  7. مبلغ مالیات: پس از جمع کل و کسر تخفیف، مالیات مشخص شود.
  8. مهر و امضا: مهر و امضای تایید خریدار و فروشنده را داشته باشد.

سایر مشخصات صورتحساب (فاکتور رسمی) مورد تأیید وزارت دارایی در ماده ۱۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده عنوان شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر به سازمان امور مالياتی ایران مراجعه بفرمایید.

فاکتور رسمی دارایی (مالیاتی)

در رابطه با فاکتور رسمی، فاکتور مالیاتی، فاکتور دارایی، صورتحساب فروش کالا و یا فاکتور خدمات، کلیه واحدهای تجاری مشمول نظام مالیات بر ارزش افزوده ملزم به ارائه فاکتور رسمی به خریداران خود می‌باشند و صدور فاکتور رسمی ارتباطی به بزرگی واحد تجاری ندارد. خریدار می‌تواند در قبال وجه پرداختی، درخواست صدور فاکتور رسمی نماید و اگر فروشنده از صدور فاکتور رسمی امتناع نمایند مشمول جرائم مربوطه خواهد بود. با توجه به بخشنامه‌های مالیاتی در خصوص استفاده از دستگاه صندوق مکانیزه فروشگاهی در حال حاضر اکثر صورتحساب‌های صادره ویژگی‌های یک صورتحساب قانونی را دارد البته نبود فاکتور رسمی دلیل موجهی برای عدم پذیرش هزینه نمی‌باشد و ملاک پذیرش صورتحساب از سوی ممیزین مالیاتی مفاد مواد ۱۴۷ و ۱۴۸ قانون مالیاتهای مستقیم است. اطلاعات بیشتر درباره فاکتور رسمی از ویکیپدیا.